Members

2020-2021 Cabinet

District Governor
Heidi Zacchera

1st Vice District Governor
Ed Fenton

2nd Vice District Governor
Dave Roberts

INTERNATIONAL PRESIDENT

Dr. Jung-Yul Choi
Lions Clubs 2019-2021

INTERNATIONAL DIRECTOR
Mark Lyon

PAST INTERNATIONAL DIRECTORS
Carolyn A. Messier
Scott A. Storms

Multiple District Council
Council Chairperson
V. Everett Lyons

Council Secretary-Treasurer
Dr. Keith Lemire, PDG

District 23-B Officers and Chairmen

Cabinet Secretary
Pat Daigle

Cabinet Treasurer
Steve Daigle, PDG

Immediate Past District Governor
V. Everett Lyons, CC

Zones & Zone Chairs

ZONE 1 — Alan Hill - Hartland Lions

Clubs: Barkhamsted, Canaan Northwest, Colebrook, Hartland, Norfolk, Northwestern CT Cyber, Torrington and Winsted

Zone 1 Meeting Dates:
Thursday, October 29, 2020 - Thursday, January 28, 2021 Zoom Meeting - Wednesday, April 14, 2021 (Joint with Zone 2)

ZONE 2 — Joe Mylie - Woodbury Lions

Clubs: Bethlehem, Kent, Litchfield, New Milford, Washington, Watertown and Woodbury

Zone Meeting Dates:
Tuessday, October 20, 2020 - Tuesday, January 19, 2021 Zoom Meeting - Wednesday, April 14, 2021 (Joint with Zone 1)

ZONE 3 — Harolyn Erickson - Simsbury Lions

Clubs: Avon, Canton, East Granby, Granby, New Hartford, Simsbury, and Unionville

Zone 3 Meeting Dates:
Wednesday, October 21, 2020 - Wednesday, January 20, 2021 Zoom Meeting  - Thursday, April 1, 2021 (Joint with Zone 4)

ZONE 4 — Jamie Laforge - Terryville Lions

Clubs: Bristol, Burlington, Harwinton, Plainville, Southington, Terryville and Thomaston

Zone 4 Meeting Dates:
Thursday, October 22, 2020 - Thursday, January 21, 2021 Zoom Meeting - Thursday, April 1, 2021 (Joint with Zone 3)

ZONE 5 — Lilly Ruiz - Hartford Multi-National Lions

Clubs: Bloomfield, East Windsor, Enfield, Greater Hartford West Indian, Hartford Multi-National, Suffield, Windsor and Windsor Locks

Zone 5 Meeting Dates:
Thursday, October 8, 2020 - Thursday, January 7, 2021 Zoom Meeting - Wednesday, April 21, 2021 (Joint Meeting with Zones 6 & 7)

ZONE 6 — Susan Gabriele - South Windsor Lions

Clubs: East Hartford, Glastonbury Centennial, Hartford Diversity, Hartford Evening, Hartford St. Lucian, Manchester, Marlborough and South Windsor

Zone 6 Meeting Dates:
Wednesday, October 14, 2020- Thursday, January 14, 2021 Zoom Meeting - Wednesday, April 21, 2021 (Joint Meeting with Zones 5 & 7) 

ZONE 7 — Raj Shrestha - Hartford County Everest Centennial

Clubs: Berlin, Greater Hartford Host, Hartford County Everest Centennial, New Britain, Rocky Hill, Rocky Hill Veterans, West Hartford Lumbini and Wethersfield

Zone 7 Meeting Dates:
Thursday, October 15, 2020 - Wednesday, January 13, 2021 Zoom Meeting  - Wednesday, April 21, 2021 (Joint Meeting with Zones 5 & 6)

District 23-B Past District Governors

*1950 Paul L Moran, New Britain (PCC)
*1951 Merrill G. Louks, Newington
*1952 Earl W. Glidden, Unionville
*1953 A. LeRoy Anderson, Bristol (PCC)
*1954 Roy G. Matheson, Rocky Hill
*1955 Robert G. Irving, Plainville
*1956 Thomas J. Leonard, New Britain (PCC)
*1957 Ford G. Crosby, Manchester
*1958 Mario L Boccalatte, Stamford
  1959 Marshall Golden, Newington (PCC)
*1960 Elmer (Bob) Bair, East Hartford
*1961 W. F. Matulewicz, Thomaston
*1962 Robert E. Miller, Bloomfield (PCC)
  1963 Joseph F. Cimino, Enfield
*1964 Howard V. Wry, New Britain
*1965 George Seely, New Milford (PCC)
*1966 Anthony Caparrelli, Plainville
*1967 Nunzio P. Russo, Berlin
  1968 Richard J. O'Leary, Windsor Locks (PCC)
*1969 George W. Staib, West Hartford
  1970 Robert L. Southworth, New Milford
  1971 Ralph C. Fiore, Enfield, (PCC)
  1972 Milan M. Knight, Winsted
*1973 William S. Jerin, Southington
*1974 Thomas A. Hubbs, Bloomfield (PCC)
*1975 Herbert A. Leibert, Hartford
*1976 Theodore S. Boryczki, Berlin
  1977 Otto R. Ruppert, Avon (PCC)
*1978 Angelo J. Salvatore, Windsor
*1979 Edward S. Smith, Southington
  1980 R. Clifford Randall, Windsor Locks (PCC)
*1981 Otto P. Strobino, PID, New Britain
  1982 George A. Precourt, East Hartford
*1983 Edward J. Dillon, West Hartford, (PCC)
*1984 George A. Lomnitzer, East Granby
*1985 Ronald E. Jones, Enfield
*1986 Kenneth V. Olson, New Britain Eve. (PCC)
  1987 Richard C. Stathers, East Windsor
  1988 George "Curt" Fitch, New Milford
  1989 Scott A. Storms, PID, Windsor Locks (PID)
  1990 Daniel A. Uitti, Watertown
  1991 W. Keith Wuerthner, New Britain
*1992 George M. Ondrick, Berlin (PCC)
  1993 Richard J. Foote, Terryville
  1994 Ronald F. Storms, Windsor Locks
*1995 Allan W. Dodge, Watertown (PCC)
  1996 Donald E. Griswold, Avon
  1997 George H. Cooper, Jr., Plainville
  1998 Sydney T. Schulman, Bloomfield, (PCC)
  1999 Marianne D. Bannan, Simsbury
  2000 Normand J. Messier, Jr., Windsor Locks
  2001 Alan Daninhirsch, New Britain (PCC)
  2002 Marilyn L. Minacci, Canaan NW
*2003 Ronald H. Wolpoe, CT Singles
  2004 Carolyn A. Messier, Windsor Locks (PID)
*2005 Francesco Medina, Hartford Evening
  2006 Robert A. Weiss, Berlin
  2007 Dr. Stephen Polezonis, New Britain (PCC)
  2008 Leonard Johnson, Terryville
  2009 David Yadach, Avon
  2010 Sia Dowlatshahi, South Windsor (PCC)
  2011 Robert “Bob” Cormier, East Windsor
  2012 Tim Hilliker, Terryville
  2013 Donato DiVirgilio (PCC)
  2014 Michael Wilcox
  2015 Steve Daigle
  2016 Kathy Randall (PCC)
  2017 Bobby Clark
  2018 Harry Schuh
  2019 V. Everett Lyons (CC)

 

 

* Indicates deceased
Featured Events
Lions Clubs International News
Connect with Us Online