District Officer Election Results 

Congratulations to all elected candidates

MD24 2021 District Elections / International Director Endorsement    
                 
District  24-C              
          None Abstain Total  
District Governor Eric Mills   79 0 0 79  
1st Vice Distirct Governor Connie Saunders 79 0 0 79  
2nd Vice Distirct Governor Jean Cook 39 0 0 39  
    Andre Perry 1 0 0 1  
    Gary Denardo 1 0 0 1  
                 
                 
District   24-I              
                 
District Governor Greg Cole 51 0 0 51  
1st Vice Distirct Governor Helen Person 47 4 0 51  
2nd Vice Distirct Governor Homer Cook 48 3 0 51  
                 
                 
District   24-L              
                 
District Governor Joel Kendall 173 10 1 184  
1st Vice Distirct Governor Rose Burrus 174 9 1 184  
2nd Vice Distirct Governor James Cech 58     58  
    Tom Kenavan 25     25  
    Donalda Lovelace 96     96  
    None   5     5 184
                93 votes required to win
             

Congratulations PDG Jay Moughon

Lions of Virginia

International Director Candidate

 

International Director Endorsement          
PDG Jay Moughon       None Abstain Total
  24-C     75 1 3 79
  24-I     47 4 0 51
  24-L     180 4 0 184
               
        302 9 3  

 

Each year at the annual Lions of Virginia state convention, a Memorial Service is held to remember Lions that we have lost since the previous convention.  

We want to remember all Lions that have passed since the 2019 Lions of Virginia state convention. 

 

District 24-C

Doug Adams – Vinton Breakfast

Ben Allen – Big Stone Gap

Robert Altice – Vinton Host

Geneva Belcher – Cave Spring – MD24 Secretary / Treasurer 1995 - 2007

George Berndt – Smith Mountain Lake

Charley Black – Bedford

Douglas Bolling - Pound

Billy Bower – Cave Spring

Eleanora Branham – Saltville Rich valley

Henry Branham – Vinton Host

Laura Briest – Haysi Clinchco

James Campbell – Norton

Robert Collins – Norton

Kent Cox – Galax

Fred Dean - Tazewell

Anita Dezendorf – Forest

Charles Dix – Rural Retreat

Steve Dorr – Smith Mountain Lake

James Farmer - Lebanon

Lewis Franklin – Castlewood

Roy Griffitts – Radford Host

Katherine Harahan – Smith Mountain Lake

Kenneth Harris – Stewartsville-Chamblissburg

Joe Hawks – Tazewell

Glen Hill - Norton

Norman Hopper - Forest

Hayden Horney – Wytheville

Emily Hutchins – Saltville Rich Valley

Larry Iceman – Smith Mountain Lake

Gisela Jackson – Daleville Fincastle

Howard Johnson – Bristol Goodson

Jess Johnson - Castlewood

Alan Kane – Hillsville

Elizabeth Kane – Hillsville

Kenneth Kegley – Rural Retreat

Andrew Kulchar – North Tazewell

Freddie Lakers – Salem Host

Wilmore Leffel – Vinton Host

Robert Long – Ewing Boones Path

John Lyons, PDG – Edgewood – PDG 24-E 2003 - 2004

William Mason – Blacksburg Breakfast

Peggy McCall – Galax

Thomas Morgan – Bedford

Frances Murray – Boones Mill

Mary Muthard – Bristol Host

Lawrence Nash – Cave Spring

Thomas O’Neill - Floyd

Mary Elizabeth Osborne – Fairlawn

Sterling Phillips – Saltville Rich Valley

Carolyn Puckett – Honaker

Wilton Rhea – Saltville Rich Valley

Pete Ramey – Big Stone Gap

Paul Ribelin – Vinton Host

Lester Roach – Boones Mill

Judith Robertson - Buchanan

Roy Rogers – Fort Lewis

Louise Sanders – Roanoke Valley Breakfast

Kirk Sampson, PDG – Smith Mountain Lake – PDG 24-E 2013 - 2014

Ben Selvey – Radford Host

Carolyn Thomas - Ferrum

Frank Thomas – Bristol Evening

John Waterman – Bristol Host

Leonard Yost - Dublin

District 24-I

William Alley – Richmond West Breakfast

Richard Arnold – Williamsburg Host

Raymond Ashe – Virginia Beach Thalia

John Austin - Farmville

Lawrence Barlow – Chesapeake Southside

Daniel Benka – Hopewell Prince George

Edward Berdick – Churchland

Keith Bradford – Richmond West Breakfast

Margaret Buttrill – Norfolk Host

Edwina Casey – Mathews

Paul Casey – Mathews

Harry Christie - Franklin

Henry Clapp – Franklin

Ernest Crack – Poquoson

Kenneth Darling – Chesapeake Host

Thomas Davis – Brookville-Timberlake

BJ Decoursey - York

Wilson Dodson – Norfolk Host

Earl Dotson, PID – Buckingham County – International Director 1984 - 1986

Samuel Drewry - Boykins

Lewis Driskill – Lynchburg Host

Raymond Duke – Newport News Host – Lions of Virginia Parliamentarian

Calvin Easter, VDG – Richmond West Breakfast – VDG 24-B 2017- 2018

Robert Eidson – Virginia Beach Bayside

George Elliott - Tappahannock

John Farmer – Richmond West Breakfast

Fred Farthing - York

William Fergusin – Williamsburg Host

Thomas Flanary – Williamsburg Host

Jimmy Floyd – Amherst

W C Forest – New Kent County

William French - Mathews

Barbara Gabriele – Chesapeake Western Branch

Gene Gallagher – Lynchburg 7 Hills

Linwood Gettings - Chester

James Glascock - Boykins

Marcella Grindstaff – Dinwiddie

Eugene Harrell – Newport News Warwick

David Harris – New Kent County

Paul Harvey – Appomattox

Kenneth Helm – Newport News Warwick

Carlton Hofler – Hampton Mercury

Lottie House, PDG – Colonial Heights – DG 24-B 2008 – 2009

John Hubard – Virginia Beach Kempsville

Kenneth Humphreys – Altavista

Margaret Huntley – Brookville Timberlake

Paul Hurley - Churchland

Raymond Inman – Central Shore

Joe Jenkins – South Boston

Thelma Jones – Surry County

William Jones - Mathews

John Kellan – Central Shore

James Kidder – Chesapeake Western Branch

Edward Kidwell – Lancaster County

Vernon Krueger - Poquoson

Kenneth Lampert – Norfolk Wards Corner

Judy Landerer – Gloucester

Roberto Loya – Norfolk Little Creek

Willis Madden - Dinwiddie

Betty Marrin – Middlesex County

Thomas McBride – Farmville

Joseph McCaffrey – Hopewell Prince George – DG 24-B 1981 - 1982

Dionne McIntyre – Cradock

Paul Miksovic, PDG – Richmond West Breakfast – PDG 24-B 2001 – 2001

James Miller – Norfolk Host

William Moore – Poquoson

James Oglesby, PDG – Virginia Princess Anne – PDG 24-B 1996 - 1997

John Peebles – Lawrenceville

Susanna Perron – Virginia Beach Town Center Blind

Grady Pittard – Norfolk Ocean View

Linda Rapier – Chesapeake Deep Creek

Barbara Reid – Virginia Beach Town Center Blind

Eugene Renkar - Mechanicsville

Claude Reynolds – Chatham

Shirley Reynolds - Poshatan

Ronnie Roberts – Lynchburg 7 Hills

Otha Roundtree – Suffolk

Richard Russell – Lancaster County

Clifton Shelton – Richmond James River

Harold Smith – Virginia Beach Kempsville

Lucius Steere – Virginia Beach Town Center Blind

John Stillwell – Goochland County

Sylvia Stockdill – Virginia Beach Oceanside

Earl Vaughn - Rustburg

Robert Wagner – Poquoson

Douglas West – Williamsburg Host

Carl Wheaton – Williamsburg Host

Ross Whitehead – Williamsburg Host

Byrum Whitehurst – Chesapeake Southside

Franklin Whitten – Brookville Timberlake

Frank Wiggs – Newport News Warwick

Robert Willis – Amelia

Lydia Wilson – Richmond West Breakfast

Manuel Wyron - Churchland

 

District 24-L

 

Charles Ahrend - Harrisonburg

James Bailey – Fredericksburg Host

Robert Baker – Greater Falls Run

Leon Barker - Lexington

Glibert Barrington – Stephens City

Walter Bishop – Charlottesville Host

Robert Blevins - Woodbridge

Earl Bowers – Gordonsville

Walter Bowers – Gordonsville

Deigh Brobst – Clarke County

Henry Burton – Charlottesville Host

Becky Campbell – Charlottesville Lioness Lions

Mick Carrier – Greene County

Elwood Cash - Augusta

Robert Chappell – Madison County

Henry Charity – Greater Falls Run

Ed Connolly – Manassas 

Nicholas Corvelli – Alexandria Hot

Dick Crane – Winchester Host

Charles Crash – Mount Jackson

Carol Curry – Lake of the Woods

Margi Decatur – Fredericksburg Host

Jane Dicello – Aquia Evening

Paul Doyle – Clarke County

James Drewry – Clifton Forge

Brenda Dudley – Greater Falls Run

John Duncker – Alexandria Host

Dixon Ellis – Louisa Cunty

Richard Falls – Merrifield

Francis Fenn - Monterey

Robert Ferrebee – Clarke County

Thomas Foltz – New Market

John Gallagher – Clarke County

John Garilli – Springfield Franconia Host

Judith Garrett – Engleside

Edwin Geiger - Reston

Roger Giese – Aquia Harbout Host

Cecil Gilkerson – Harrisonburg

William Gillette – Spotsylvania

Mary Jane Glass – Culpeper 92

Joseph Greenwood – Greene County

John Groves - Remington

Patrick Hale – Prince William County Roaring

Trip Hardesty – Clarke County

Ann Harris – Charlottesville Lioness Lions

John Harris – Clarke County

Roy Harris – Mount Jackson

Patricia Harvey – Lexington

Lawrence Hawley – Spotsylvania

John Hemm – Springfield Franconia Host

Robert Henry – Winchester Shawnee

Jeddie Hensley – Shenandoah

John Hogg – Winchester Host

Bob Holcombe – Aquia Harbour Host

Betty Holloway – Charlottesville Lioness Lions

Dale Hopkins – Louisa County

Freddie Howard – Leesburg Host

Kenneth Huffman - Harrisonburg

Edward Hughes – Harrisonburg

Grover Jaeger, PDG – McGaheysville Massanutten – PDG 1992 – 1993 25-A Indiana

John Jenkins – Dale City

Christine Johnson - Luray

Don Judy – Madison County

Joe Junod – Spotsylvania Courthouse 100

Joseph Kelsey – Winchester Shawnee

Wendell Keyes – Alexandria Lincolnia

Geraldine Kojan – Palmyra Rivanna

Walter Kreutzer – Aquia Harbour Host

Gerald Kirby – Charlottesville Host

Daniel Klug – Basye Bryce Mountain

Donna Knepp – Winchester Lioness Lions

Billy Kuykendall - Harrisonburg

Barbara Lee – Clarke County

George Lovelace – Lake of the Woods

George Makely – New Market

Richard Mason - Harrisonburg

Claude Matthews – Fredericksburg Host

Kim Miller – Alexandria Host

Alvin Moore – Leesburg Host

Oscar Moreno – Basye Bryce Mountan

William Morgan – Basye Bryce Mountain

Bob Moss – Harrisonburg

Sarah Nash – Manassas Lioness Lions

Chester Nolf - Woodbridge

Linda Ogletree – Lake of the Woods Lioness Lions

Linda O’Saben-Webb – Warrenton Sunrise

Page Painter - Luray

John Perkins – Basye Bryce Mountain

Evenly Perry – Winchester Host

Charles Phares – Winchester Host

Charles Phillips – Weyers Cave

Raymond Powell – Woodstock

Michele Purton – Greater Falls Run

Edward Rhodehamel – Lake Jackson

William Roth – Aquia Harbour Host

Gordon Rowe – Lake of the Woods

Alex Salustri – Lake of the Woods

Aubrey Shiflett – Louisa Conty

Charles Smith – Remington

David Smith – Vienna Host

Robert Spencer – Scottsville

Phyllis Steele – Winchester Lioness Lions

Thomas Strickler – Front Royal

Gene Stultz – Broadway

Leroy Sundberg – Lake Jackson

Ann Swain – Baileys Crossroads Host

Carolyn Unser – Lake of the Woods

Joanne Walmsley – Greater Falls Run

Margaret Warren – Manassas Lioness Lions

Robert Waters – Merrifield

Nancy Weisgerber – Baileys Crossroads Host

Carl Wiberg – Aquia Harbour Host

Marvin Wilkins - Quantico

Owen Williams – Park West

Richard Williams - Edinburg

Frederick Wodell – Merrifield

Howard Yarus - Dahlgren

Barbara York – Lake of the Woods Lioness Lions

Brower York – Augusta

Charles Zuckerman – Winchester Host

Virginia Zuckerman – Winchester Host


 

 

Future Conventions

April 28 - May 1, 2022 - Chesapeake, VA 

April 27 - 30, 2023 - Bristol, VA

 


 

 

Featured Events
Lions Clubs International News
Connect with Us Online